Cam Nasıl Silinir? Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam Temizleme Yöntemleri

Ev temizliği denildiği zaman aklımıza gelen ilk yerlerden birisi şüphesiz camlardır. Zira bir evin içerisi ne kadar derli toplu olursa olsun ve ne kadar temiz olursa olsun, cam temizliği yapılmamış ise o ev içeriden de dışarıdan da kirli görünecektir. Bu anlamda camlarımızın temiz olması oldukça önemlidir.
Adana temizlik şirketleri arasında yer alan ADN Temizlik olarak sizlere evlerinizdeki cam yüzeyleri farklı yöntemlerle nasıl temizliğinin yapılacağına dair püf noktalar aktaracağız. Bu sayede birçok ev hanımının korkusu olan cam temizliği, artık bir korku olmaktan çıkacak ve gönül rahatlığı ile pratik yöntemlerle, kendinizi yormadan en etkili şekilde camlarımızı, aynalarımızı silebileceğiz.

Kimisi içinde cam temizliği kolay gibi görünebilir fakat doğru tekniklerle yapılan cam silme işlemleri, hem daha kolay bir hal alacak, hem de zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi cam silme işlemi oldukça önemlidir. Özellikle çocuklu evlerde cam yüzeylerine dokunan çocuklarımızın parmak izleri camlara bulaşmakta ve dolayısıyla bu gibi evlerde cam temizliğinin sık sık yapılması gerekmektedir.

Evlerinde cam sayısı az olanlar şanslı sayılabilirler, onlar için çokta fazla cam olmadığından temizliği ne kadar zor da olsa kısa süre içerisinde temizliği bitirebilir fakat camların çok olduğu dairelerde ki özellikle son yıllarda yapılan inşaatlara baktığımızda dairelerin bir çok bölgesinin camlardan ibaret olduğunu görmekteyiz. Hatta sadece dairedeki cam sayısı değil, bir de apartman ya da işyeri binasının tüm cephesi camlarla kaplı olabiliyor. Bina dış cephe cam silme işlemini tabiki profesyonel temizlik şirketlerine bırakmanız gerekiyor. Zira bu temizlik vinç veya dış cephe temizliğine yönelik makinelerle yapılmaktadır. Bizim için önemli olan ev içerisinde bulunan camlarımızı nasıl sileceğimizle ilgilidir.

Şimdi Gelelim Cam Temizliğine Nereden Başlayacağımıza ;
Daha öncesinde cam silmiş olanlar iyi bilirler, cam temizliği yaparken karşımıza çıkan en zor kısımlardan birisi de ulaşamayacağımız bölümlerdeki camların temizliğidir. Hele bir de yüksek katlı apartmanlarda oturuyorsanız işin içine birde yükseklik riski girmektedir. Hal böyle olunca da , ya farklı ekipmanlara ihtiyaç duyulmakta, ya da uzman temizlik firmalarından yardım istenmektedir. Aslına bakarsanız bu gibi riski durumlarda her zaman konusunda uzmanlaşmış temizlik firmalarıyla çalışmanız, risk almamanız açısından oldukça önemlidir.

Farzedelim ki camlara ulaşma konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. O halde ilk aşamayı geçmiş bulunuyorsunuz. Şimdi sıra geldi cam temizliğinde hangi malzemelerin kullanılması gerektiğine.
Cam temizliğinde bir çok ev hanımı farklı farklı yöntemlerle camlarını silmektedirler. Kimi ev hanımı geleneksel yöntemlerle ve halk arasında en fazla bilinen gazete kağıdı ve sirke kullanarak camlarını temizlemekte, kimi ev hanımı ise piyasada bulunan onlarca cam silme ürününü deneme yanılma yöntemiyle kullanarak çözümler aramaktadır. Şayet bu tarz kimyasallar kullanıyor iseniz, mutlaka koruyucu maske kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca sadece cam temizliğinde değil, herhangi bir temizlik yaparken  kimyasal ürün kullanmanız durumunda mutlaka evin tüm pencerelerini havalandırarak maske takmayı ihmal etmeyiniz.
Camların yüksek olduğu yerlerde ise kullandığınız merdiven veya sandalyelerin mutlaka sağlam olmasına , sallanmamasına dikkat ediniz.
Şimdi sizlere farklı cam seçeneklerini hangi yöntemlerle silmeniz gerektiğine dair bir kaç ipucu verelim

Standart Pencere Temizliği Nasıl Yapılır?
Adından da anlaşılacağı üzere standart pencereler, bir çok ev penceresi olmakla birlikte, en kolay temizlenebilen pencerelerden biridir. Gerek yüksekliği olsun, gerekse de tüm yüzeylerine ulaşılması bakımından ideal bir pencere biçimidir. Bu tarz pencereleri bir kova içerisindeki suya, bulaşık deterjanı dökerek, bir sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Evinizde bulunan eski kullanılmayan elbise, tişört gibi ürünleri cam silmek maksadıyla kullanabilirsiniz. Ama bunların dışında kimyasal temizlik maddeleri kullanmadan cam temizliği yapmak isterseniz de elbette bununla ilgili çözümlerde mevcut.
3 litre su içerisine 2 tatlı kaşığı sirkemizi eklememizin ardından, bu karışım ile ıslattığımız bir gazete ile camlarımızı temizleyebiliriz. Daha önce bu tarz bir temizlik yapmamış olanlar inanmıyor olabilirler fakat bu yöntemi denediklerinde camlarının ışıl ışıl olduğunu göreceklerdir. Bunun başka doğal bir yöntemi ise aynı ölçüde su içerisine bu defa limon suyu ya da maden suyu dökmektir. Fakat bu karışımı bu defa gazete veya peçete ile silmek yerine mikrofiber bez kullanınız. Zira kağıt havlu veya peçete ile silmeniz durumunda dayanıksız olan bu ürünler cam yüzeyinde parçalanarak kötü görüntüye sebebiyet verebilirler.

Tavan ve Çatı Katındaki Pencerelerin Temizliği
Çatı katı ve tavan pencerelerinin bulunduğu evler, güneş ışığının direk evin içerisine girdiği evler olduğundan bu konuda şanslı sayılabilirler fakat iş, bu camların temizliğine geldiğinde aynı şeyi söylemek mümkün olmayabilir. Zira çatı katında bulunan pencereler güneşi ışığına ve yağmur’a direk maruz kaldığından dolayı, en sık kirlenen ve dolayısıyla sıklıkla temizlenmesi gereken bölümlerdendir. Şayet çatı katında yer alan pencerelerin temizliğiyle ilgili bilginiz yoksa mutlaka uzman cam temizliği yapan firmalardan destek almanız gerekmektedir. Çünkü standart pencere gibi temizliği basit olmayan bu camlar, yüksekçe yerlerde olduğundan tek başınıza temizlemeye kalkmanız tehlikeli bir hamle yaptığınız anlamına gelmektedir. Eğer temizlik firmasıyla çalışmak istemiyorsanız da mutlaka 2 kişi bu temizliği yapmalısınız. Biriniz güvenliği sağlarken, diğeriniz yavaş yavaş temizliği yapabilir. Merdiven ayaklarının sağlam olması ve aşağıdan birisinin mutlaka bu merdiveni tutarak güvenliği sağlaması şartır.

Katlanabilir Sürgülü Cam Kapıların Temizliği
Bu tarz cam kapıları genellikle müstakil evlerde görebilmekteyiz. Bilhassa güneş ışığından fazlaca yararlanmak ve dışarıdaki manzara oranını daha fazla görmek amacıyla tasarlanan bu katlanabilir camların temizliği oldukça meşakkatlidir. Ayrıca bu tarz camlar sürekli kullanıldığından sıklıkla temizlenmesi gerekmektedir. Bu camların temizliğini normal kullandığımız ufak pencerelerdeki gibi süngerlerle yaparsanız sizi hem fiziken yoracaktır. Hemde epey bir vakit aldıracaktır. Bu nedenle büyük boyutlardaki camların temizliğini büyük süngerler vasıtasıyla yapmanız gerekmektedir.

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?
Özellikle son yıllarda inşaat sektörüne baktığımız zaman eski plastik duşa kabinlerin veya küvetlerin yerini camdan yapılma duşa kabinlerin aldığını görmekteyiz. Görselliği açısından muntazam bir görünüme sahip olan cam duşakabinler, ev dekorasyonunun güzel bir parçası olmakla birlikte , bir o kadar da temizliği zor olan bölümlerden birisidir. Bunun yanı sıra kullanılan su kireçli su ise suyun içerisinde bulunan kalsiyum nedeniyle duşakabinlerin sürekli lekelenmesine sebebiyet vermektedirler. Burada en büyük şansımız duşakabinlerin metrekarelerinin ufak olmasından kaynaklı temizliğininde kısa zamanda yapılmasıdır. Yalnız duşakabinlerinizi hafta bir temizlemenizi tavsiye ediyoruz. Hatta bunun yanı sıra banyonuzun bir kenarında bir temizlik bezi ya da sünger bulundurarak her kullanım sonrasında duşakabinlerinizi herhangi bir kimyasal madde kullanmadan silmeniz, yapacağınız haftalık temizliğin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.
Banyo, tuvalet gibi kapalı alanlarda çamaşır suyu gibi ağır kimyasal temizlik ürünleri kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Evet her ne kadar pencerelerimizi havalandırsak bile sizlere tavsiyemiz, temizlik malzemesi kullanırken bu maddelerin PH değerlerinin 4 ten az 12 den de yüksek olmamasına dikkat etmenizdir.

Cam Merdiven ve Trabzan Temizliği
Her ne kadar evlerimizde rastlanmayan yerler olsa da bazı ev ve özellikle işyerlerinde cam merdivenlerin tercih edildiğini görmekteyiz. Aslına bakarsanız zor gibi görünen cam merdivenlerin temizliği, o kadar da zor değildir. Diğer karo veya ahşap merdivenlere kıyasla daha az kir ve tozlanma yapmaktadır. Bu nedenle nemli bir bez yardımıyla merdivenlerinizi silmeniz yeterli gelecektir.Yalnız bu hususta dikkat etmeniz gereken şey, bu temizliği yaparken etrafta bu merdiveni kullanan olmamasına dikkat etmenizdir. En azından temizlik sonrasında yüzeyin kuruması sağlanana kadar merdivenin kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

http://www.adntemizlik.com/