Halı Temizliğinde Karbonat ve Beyaz Sirkemi? Yoksa Bulaşık Makinası Partlacısı mı Etkili?

Merhaba ADN temizlik ziyaretçileri, bugün sizlere, halı üzerinde bulunan lekelerde beyaz sirke ve karbonat karışımı mı daha etkili? bulaşık makinası parlatıcısı mı daha etkili? Bunu test edeceğiz.
İlk Lekelemiz salça ve bir miktar saçlayı, aynı oranda test edeceğimiz halımızın farklı 2 tarafına da sürüyoruz ve kuru bir peçete ile fazlalıkları  alıyoruz.  Lekelerden birisinin üzerine karbonat ve üzerine de biraz beyaz sirke dönküyoruz. Diğer salça lekesinin üzerine de bulaşık makinası parlatıcısından döküyoruz ve bir kaç dakika beklemeye alıyoruz.
Bekleme süresinin ardından nemli bir bez yardımıyla lekeleri ovalayarak silme işlemine başlıyoruz.

Sonuç : Beyaz sirke ve karbonat lekesinin bulunduğu lekede iz kalırken, bulaşık makinesi parlatıcı ile temizlenen salça lekesinden eser kalmadı.

Şimdi ise bu yöntemi kahve lekesi ile deneyeceğiz ve yine aynı şekilde test edeceğimiz halı yüzeyinin farklı 2 bölgesine kahve lekesini yediriyoruz. Üzerlerine ilk yöntemde yaptığımız gibi lekelerden birisine  beyaz sirke ve karbonat , diğerineyse bulaşık makinası parlatıcı sıvısından söküyoruz ve ovma işlemine başlıyoruz.

Sonuç: Bu yöntemde ikisi de hemen hemen aynı derecede temizleyerek kendisini ispatladı. Her ne kadar %100 bir temizlik sağlayamasalarda genel anlamada temizlenmiş bir görüntü sağladılar.

Son olarak ise bu testimizi nar lekesiyle deneyeceğiz ve bakalım hangi taraf daha etkili sonuçlar çıkartabilecek?
Yine diğerlerinde olduğu gibi nar parçalarından bir tanesini halımızın üzerine , diğer bir nar tanesini de halımızın diğer kısmına yedirerek nar lekelerinin oluşmasını sağlıyoruz. Bir müddet beklememizin ardından işlemlerimize gçiyoruz ve beyaz sirke ve karbonat karışımını bir lekeye, bulaşık makinesi parlatıcı sıvısını diğer lekeye uygulayarak silme işlemini uyguluyoruz.
Sonuç : Beyaz sirke ve karbonat karışımı ile yaptığımız temizlik daha etkili olmuşa benziyor ki nar lekesinden eser kalmadı. Bulaşık makinası parlatıcı döktüğümüz kısımda oldukça temiz görünüyor fakat hafif bir mavilik izi kalmakta. Bunun nedeni döktüğümüz sıvının fazla gelmiş olmasından kaynaklı parlatıcının lekesi olabilir ki diğer testlerde de bulaşık makinesi parlatıcısı ile temizlenen bölgelerde az da olsa mavi görüntüler gözlemlenmekteydi. Parlatıcı sıvısının maviliğinden kaynaklanan bu lekeler detaylı bir ovalama ile geçecektir.

Genel sonuçlara baktığımızda 3 lekede de bulaşık makinası parlatıcısının etkili olduğunu fakat mavi lekeler bıraktığını gördük. Beyaz sirke ve karbonat karışımı ise salça lekesi hariç diğer lekelerde oldukça başarılıydı.
Sizlerinde doğal temizlik yöntemleri varsa, aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.
http://www.adntemizlik.com/