Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya Dökülen Kahve Lekesi

Öncelikle sizlere halıya dökülen kahve lekelerinin nasıl çıkarılacağına dair bilgi vermeden önce, mutlaka halı üzerinde bulunan etiket üzerindeki uyarı ve talimatları okuyunuz ve bu talimatlara uygun hareket ediniz. Adana temizlik şirketleri olarak sizlere evlerimizde zaman zaman başımıza gelen ufak kazalar neticesinde halılarımız, koltuklarımız üzerine çay lekesi, kahve lekesi vs. lekeler oluşmakta ve bu tür durumlarda en pratik neler yapabileceğimizi sizlere aktaracağız.  Tabi bu işlemlerin en kısa sürede müdahalesi, halıdaki lekeyiçıkarmak için oldukça önemli bir faktördür.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Az önce de belirttiğimiz gibi, halı üzerine dökülen çay veya kahve gibi lekelere ne kadar erken müdahalede bulunursanız, lekeyi kolayca temizleme şansınız o kadar artacaktır. Öncelikle halının kahve dökülen bölgesine beyaz bir bez ya da havluyu leke üzerine tampon yapmak suretiyle emdirme işlemi yapılır. Bu işlemi tampon yaptığınız havlu ya da bez üzerine daha fazla sıvı gelmeyinceye dek uygulayınız. Tabi burada dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı ; bez veya havluyu çok fazla bastırıpta halıdaki lekenin daha derinlere veya etrafa yayılmamasına özen göstermenizdir.  Ayrıca sert bir şekilde ovalanan halının zedelenerek zarar görme riskide bulunmaktadır.
Elimize aldığımız temiz bir bez yardımıyla deterjan, su  ve sirke ile yaptığımız karışım içerisinde bezinizi ıslatın. Ardından ıslak bezimizi leke üzerine dışarıdan içeriye doğru dairesel hareketlerle silin be bir kaç dakika bekleyin. Bu işlemi uygularkende bezimize fazla baskı uygulamamaya özen göstermemiz gerekmektedir.
Bu işlemi bitirmemizin ardından bezimizi iyice duruluyoruz ve iyice sıkmamızın ardından leke üzerindeki deterjan kalıntılarını temizleyin. Bu işlemi yaparken ilgili bölgenin fazla ıslanmamasına dikkat ediniz. Akabinde kağıt havlu ile nemini bir güzel alın ve kurumaya bırakın. Lekeli bölgenin kurumasının ardından ise elektrik süpürgesi yardımıyla halınızın tamamını süpürünüz.
Bu arada bu işlem yeterli gelmeyebilir. Halınız kuruduktan sonra leke tekrar kendisini gösterebilir. Bunun nedeni kahvenin döküldüğü esnada sıvının halı diplerine kaçması ve zamanla yüzeye çıkmasından kaynaklıdır. Böyle bir durumla karşılaşıldığından sabunlu su ile silmeye ve kurutma işlemini devam ettiriniz.

ADN Temizlik firması olarak Adana ev temizliği, Adana apartman temizliği ve her türlü temizlik hizmetimiz mevcuttur. Bizlere 0530 815 36 01 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

http://www.adntemizlik.com/