Ocaklarımızın Temizliğini En İyi Şekilde Nasıl Yapabiliriz?

En İyi Ocak Temizleme Yöntemleri

Şüphesiz evlerimizin en fazla kirlenen yerlerinden birisi de ocaklardır. Özellikle belli bir süre temizliği yapılmayan ocakların temizliği daha zordur.
Bu yazımızda Adana temizlik şirketleri arasında faaliyet gösteren  ADN Temizlik olarak sizlere ocakların gözleri, taşları vs nasıl detaylı bir şekilde temizlenir, bunlardan bahsedeceğiz.

Temizlik İşlemine Başlamadan Evvel Ocağınızın Soğumuş Olmasına Dikkat Edin

Evet başlıktan da anlaşılacağı üzere temizlik yapacağımız bölgenin sıcak olmaması önemlidir. Bu nedenle iyice soğudugundan emin olmamız gerekmektedir. Zira ocak ızgaralarını kaldırırken ellerinizin yanmaması açısından oldukça önemlidir.

Ocak Parçalarını Çıkartarak Yan Tafara Koyun
Temizliğimize başlarken ocak aparatlarını, ızgaralarını sökmek gerekmektedir. Sağlıklı bir temizlik olması açısından oldukça önemlidir.
Izgaraları 2 yöntemle temizleme yöntemi mevcuttur. İster yağlı yüzeylerin temizliğinde kullanılan ve marketlerde satılan yağ çıkarıcı deterjanlar ile ya da önce sıcak su ile temizlememizin ardından bulaşık süngerine eklediğimiz bulaşık deterjanı ile silerek akabinde bulaşık makinesine atarak   yağlanmış ızgaralarınızı temizlemeniz mümkündür.

Aynı yöntemi ocak gözleri içinde uyguluyoruz. Zira bu gözler ocağın orta kısımlarında kaldıklarından ve genelde çevre kısımlar yağlandığından çok fazla yağ bulaşma şansı olmamaktadır. Bunları da tıpkı tencere yıkarmış gibi bulaşık süngeriyle silmemizin ardından bulaşık makinesine atarak yıkayabilirsiniz.
Şimdi sıra geldi ocak kapaklarının altında bulunan ocak taşlarına.. Bu taşlar zamanla siyahlaşmaktadır. Bunların temizlemek için 2 opsiyonumuz bulunmaktadır.  Arap sabunundan birazcık süngerimize damlatarak süngerin yeşil kısmı ile ovalayarak temizleyebilirsiniz. Ya da diğer yöntem olarak beyaz sabunu taşların kenarlarına sürerek diş fırçası yardımıyla temizleyebilirsiniz. Sonrasın da bu taşları da ızgara ve gözler ile birlikte bulaşık makinemize katabiliriz.
Ocağın üzerindeki aparatların kaldırılma işleminin ardından şimdi geldi ocağın kendisini silmeye..
Bunun için elde yıkamak için kullanılan bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz fakat ocağımızın belli yerlerinde çıkması güç yağların olabilme ihtimali yüksek olduğundan yağ çıkarıcı bir deterjan yardımıyla temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ocağımızın üzerini fısfısladıktan sonra yağın yoğunluğuna göre bir süre bu şekilde bekletebiliriz.
Ocak yüzeyinin çizilmemesi açısından süngerimizin yumuşak kısmıyla dairesel hareketler ile birlikte  ovalama işlemine başlıyoruz. Bu işlemin ardından hafif nemli bir miktofiber bez ile silmeye başlıyoruz. Bu şekilde yüzeyde bulunan fazla deterjanın da temizlenmesi sağlanıyor. Hem de kurulama kısmına geçmek için hazırlık yapılması sağlanıyor.